Podwyższony cholesterol jest prawdziwą zmorą współczesności. Odkąd udało się opatentować tabletki zmniejszające jego poziom, praktycznie każdy pacjent słyszy od lekarza „nie ma wyjścia, proszę obniżyć cholesterol!”.

Można niemal pomyśleć, że inne problemy nie istnieją. Albo może nie ma na nie tabletek, które można sprzedać z dużym zyskiem.

Ostatnio bardzo wiele słyszy się o tym, że histeria rozpętana wokół cholesterolu jest mocno przesadzona. Tkwi w tym ziarno prawdy.

Faktycznie, odkąd sprzedaż statyn stała się jednym z najbardziej dochodowych interesów, „rekomendowany poziom” tej substancji jest coraz bardziej i bardziej obniżany. Tymczasem rygorystycznie przeprowadzone badania wykazały, że można tu mówić o paraboli – groźny jest zarówno poziom bardzo niski, jak i bardzo wysoki (1), zaś „idealny” jest obecnie bardzo często obniżany przez lekarzy. Nie słyszałem za to ani razu, by lekarz próbował komuś podnieść zbyt niski.

Cholesterol pełni wiele pożytecznych funkcji w naszym ciele – regeneruje wszelkiego rodzaju uszkodzenia, pozwala na utrzymanie we właściwej kondycji komórek nerwowych, a także pełni rolę w naszym systemie obronnym – dlatego osoby z bardzo niskimi wynikami mają obniżoną odporność.

Nie ulega jednak wątpliwości – bardzo wysokie stężenie cholesterolu, a zwłaszcza trójglicerydów, jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Nie można dawać wiary różnym internetowym „szamanom” przekonującym, że to nie szkodzi – teorie takie zdobywają bardzo dużą popularność, wiara w nie „rozgrzesza” i pozwala objadać się szkodliwymi produktami bez opamiętania. Niemniej wszystkie badania jednoznacznie wykazują, że zbicie cholesterolu bardzo wysokiego do niższych poziomu jest jedną z najzdrowszych rzeczy, jakie można zrobić. Kontrowersje wzbudza jedynie przepisywanie statyn osobom z jedynie nieznacznie podwyższonym.

Pytanie, czy musimy sięgać po leki na receptę, mające przecież dziesiątki bardzo poważnych skutków ubocznych?

Wiadomym jest, że odpowiednia dieta pozwala szybko i skutecznie zmniejszyć ryzyko schorzeń serca, ale wiadomo też, że trzymanie się sposobu odżywiania jest dość trudne. Większość osób po prostu nie chce rezygnować z przyjemności jedzenia, nawet wtedy, gdy stawką jest ich życie. Jest w tym sens – w końcu każdy z nas musi umrzeć, czemu więc torturować się dietami by kupić kilka lat życia – i to wtedy, gdy i tak jesteśmy już starzy?

Na szczęście jest rozwiązanie pośrednie – suplementy diety. Dostarczają one organizmowi to, co powinno znaleźć się w zdrowym pożywieniu, czyli są „pomocą w formie pastylki”, jednocześnie nie mają skutków ubocznych patentowanych leków. Oczywiście nigdy nie zastąpią prawdziwego wartościowego posiłku, ale też zażycie ich to kwestia kilku sekund w ciągu dnia.

MAGNEZ

Jednym z podstawowych elementów budulcowych naszego ciała jest magnez. Czasem ciężko się zorientować, kto ma rację – z jednej strony reklamy przekonują, że każdy z nas ma niedobory, z drugiej – można usłyszeć, że to jedna wielka ściema i tylko tabletki na receptę mogą nam pomóc. Warto więc przyjrzeć się badaniom naukowym. Wykazano, że ryzyko rozwoju „zespołu metabolicznego” (stanu, w którym – między innymi – konieczne jest przyjmowanie statyn) jest odwrotnie proporcjonalne do spożycia magnezu (2). Mówiąc wprost – magnez chroni przed koniecznością zażywania statyn. Co więcej, nawet po rozwinięciu się tego typu schorzeń, suplementacja tym pierwiastkiem bardzo mocno obniża całkowity i „zły” cholesterol, podnosząc „dobry” (3). Powinno się stosowac dawki rzędu 300 mg dziennie, przy czym forma tlenku magnezu powoduje najbardziej długotrwałe wysycenie krwi – inne typy suplementów wywołają nagły „skok” i równie szybki spadek.

WITAMINA B3 ( NIACYNA)

Dość dużą sławę zdobywa niacyna. Ta nieszkodliwa i tania witamina w próbie klinicznej obniżyła całkowity poziom cholesterolu o 18%, jednocześnie zwiększając poziom HDL o 32% (4). W badaniu zastosowano dawki rzędu 1000 mg dziennie.

KWASY OMEGA 3

Jeden z silniejszych środków pozwalających obniżyć poziom trójglicerydów to kwasy omega 3. W badaniu stosowanie wysokich dawek (3-4 gramy EPA+DHA dziennie) spowodowało obniżenie TG średnio o 27%, podczas gdy dawka zazwyczaj zalecana przez lekarzy i producentów (niecały 1 gram dziennie) nie przyniosła najmniejszego efektu (5). Oznacza to, że aby odnieść korzyści, należy zażywać przynajmniej 2 gramy EPA dziennie.

W przypadku kwasów omega 3 bardzo istotne jest źródło, z którego one pochodzą. Tanie preparaty często są produkowane z ryb drapieżnych, mających wysokie stężenie metali ciężkich i pestycydów. Zdarzają się też nieprawidłowości w produkcji, przez co suplement jest utleniony (dosłownie zjełczały). Powinno się wybierać omegi z połowów dalekomorskich, drobnych ryb i z dodatkiem stabilizującej witaminy E.

KOENZYM Q10

Na koniec warto wspomnieć o koenzymie Q10. Co prawda na sam cholesterol nie miał on w badaniach dużego wpływu, ale w bardzo dużym stopniu wpłynął na inne parametry chorób układu krążenia. W badaniach suplementacja znacznie obniżyła poziom markerów stanu zapalnego (6).

Aby cholesterol „przykleił” się do ścianek tętnic, musi być stan zapalny. Przy bardzo wysokim jego natężeniu nawet niski poziom lipidów będzie groźny dla zdrowia, bo zawsze coś się „przyklei”. Jeśli z kolei tych procesów nie ma – wtedy nawet bardzo wysoki poziom cholesterolu nie będzie specjalnie groźny dla zdrowia. W praktyce ten wskaźnik o wiele dokładniej wskazuje na ryzyko chorób serca, niż profil lipidowy, więc to jego powinno się w pierwszej kolejności zbijać u pacjentów. Niestety – nie ma na to ,,patentowalnych” tabletek.

 

Stowarzyszenie Medycyny Mitochondrialnej poleca:

Magnez_MSE
Zobacz w sklepie

Magnez MSE

 

 

Naturalny magnez o przedłużonym uwalnianiu. Wysoka dawka (300 mg) skutecznie uzupełnia niedobory...

Zobacz w sklepie
Witamina B3 MSE
Zobacz w sklepie

Witamina B3 MSE

 

 

Preparat zawiera witaminę B3 w postaci niacynamidu. Postać ta jest wyjątkowo dobrze tolerowana...

Zobacz w sklepie
EnzOmega_MSE
Zobacz w sklepie

EnzOmega MSE

 

 

Zawiera kwasy omega 3 w idealnych proporcjach, proces destylacji molekularnej zapewnia najwyższą...

Zobacz w sklepie
Q10_Classic_MSE
Zobacz w sklepie

Q10 Classic MSE

 

 

Zawiera naturalnie czysty koenzym Q10, odpowiadający substancji wytwarzanej przez organizm...

Zobacz w sklepie

 

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21951982
  2. http://circ.ahajournals.org/content/113/13/1675.full
  3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8054260
  4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2801522
  5. http://ajcn.nutrition.org/content/93/2/243.full
  6. http://www.nutritionj.com/content/12/1/142