Kwas alfa-liponowy (ALA, alpha-lipoic acid, nie mylić z alpha-linoleic acid, kwasem omega 3 zapisywanym tym samym skrótem ALA) to jeden z ciekawszych antyoksydantów.

Wyróżnia go to, że głównym polem jego działania jest wnętrze komórki.  Chroni on bowiem przebieg reakcji energetycznych na poziomie mitochondriów. Jest mocno zaangażowany w procesy mitochondrialne, jak również pełni rolę klasycznego antyoksydanta, chroniąc przed stanami zapalnymi czy nawet odwracając niektóre z elementów procesu starzenia.

Uważa się, że organizm człowieka syntetyzuje odpowiednie jego ilości, by poprawnie funkcjonować. Pomimo to, suplementacja przynosiła bardzo duże korzyści w kilku schorzeniach. Najprawdopodobniej oznacza to, że niedobór jako taki nie występuje, ale nadmiar pozwala zastąpić inne antyoksydanty w ich pracy.

Największe korzyści z jego stosowania widać w stanach, w których dochodzi do upośledzenia procesów energetycznych i zniszczenia mitochondriów, pomaga również w przypadku chronicznych zatruć czy ogólnego osłabienia organizmu.

Dwie jego cechy wymagają specjalnej uwagi.

Jedna, to wyjątkowo krótki okres półtrwania w organizmie. Już po godzinie jego poziom we krwi potrafi spaść do wartości sprzed zażycia tabletki (1). Dlatego najrozsądniejszą formą suplementu wydają się te o stopniowym uwalnianiu, gwarantujące wysoki poziom przez cały czas.

Druga, to jego nietypowe, jak na kwas tłuszczowy, warunki przyswajania.

Rozpuszcza się on w wodzie, a nie w tłuszczach, ich obecność nie tylko nie ułatwi jego wchłonięcia, ale może wręcz je utrudnić.

Podobnie jednoczesne spożywanie surowych jajek może zmniejszyć jego biodostępność.

Ze spożytego suplementu wchłoniemy zaledwie około 30%, zaś w ciągu 24 godzin w moczu wydalimy 98% dawki. To, co trafi do krwi zostanie błyskawicznie wchłonięte przez mózg, a także przez wątrobę, która potrafi ALA przez jakiś czas magazynować.

W kręgach powiązanych z medycyną alternatywną bardzo wiele mówi się o tym, że potrafi on chelatować metale ciężkie.

Suplementacja zwiększa poziom glutationu (12), co usprawnia odtruwanie organizmu.

Co mówią o nim dostępne próby kliniczne, przeprowadzone na ludziach?

Chyba najsilniejsze działanie dało się zaobserwować w przypadku neuropatii cukrzycowej (2)(3). Nawet wieloletnia suplementacja nie miała skutków ubocznych, za to bardzo wyraźnie poprawiała stan chorych – nie tylko zmniejszała dolegliwości bólowe, ale też zwiększała sprawność mięśni.

Bardzo obiecujące są wyniki wstępnych badań nad otyłością – po zaledwie 4 miesiącach suplementacji 800 mg dziennie, masa ciała pacjentów zmniejszyła się o 8%, unormowało się również ciśnienie krwi (4). Warto podkreślić, że nie stosowano w tym badaniu żadnej specjalnej diety ani innej formy terapii – sam suplement sprawił, że pacjenci mieli znacznie większe korzyści, niż zazwyczaj osiąga się rygorystycznym ograniczeniem odżywiania.

W chorobie tętnic obwodowych, charakteryzującej się dużym bólem związanym z chodzeniem, po 3 miesiącach suplementacji 300 mg dziennie udało się zredukować ból o kilkadziesiąt procent (5).

Nie jest do końca pewne, jaki jest w tym wypadku mechanizm działania, niemniej jest to wyjątkowo silny efekt leczniczy, ciężko do powtórzenia nawet za pomocą najdroższych i najlepszych „zwykłych” leków.

W schorzeniach, w których następuje zmniejszenie przepływu przez naczynia krwionośne (cukrzyca, niedoczynność tarczycy), suplementacja pozwoliła do pewnego stopnia odwrócić ten proces (6)(7). Efekt nie był bardzo duży, ale wyraźny. Jako że tego typu zaburzenia odpowiadają za większość problemów w tych schorzeniach (na przykład w ten właśnie sposób powstaje zespół stopy cukrzycowej, powikłanie które może skończyć się amputacją nogi), można przypuszczać, że kwas alfa liponowy może być w tych przypadłościach jednym z najważniejszych leków.

6 tygodni suplementacji, w połączeniu z niewielkimi dawkami kwasu gamma linolowego sprawiło, że osoby z uszkodzeniem nerwów w okolicy kręgosłupa (radikulopatią) znacznie szybciej wracały do zdrowia – antyoksydant sprawił, że nerwy znacznie szybciej się regenerowały (8). Podobnie suplementacja niosła bardzo dużą pomoc osobom cierpiącym na zespół cieśni nadgarstka, szczególnie w początkowych stadiach (11).

Migrena jest w dużym procencie przypadków powiązana z zaburzeniami mitochondrialnymi. Jak można było się spodziewać, suplementacja ALA wyraźnie zmniejszyła ilość ataków migrenowych i ich intensywność (13).

Jest też wiele wstępnych badań na zwierzętach, które wykazały duże teoretyczne korzyści – nie wiadomo jednak, czy ostatecznie potwierdzą się one u ludzi. Dla przykładu, szczury które dostawały mieszaninę ALA oraz karnityny miały spowolnione procesy starzenia mózgu, w efekcie miały znaczne spowolniony proces utraty pamięci (9)(10). Obecnie bada się rolę tej substancji w terapiach mających opóźniać proces starzenia.

 

Stowarzyszenie Medycyny Mitochondrialnej poleca:

Kwas Alfa Liponowy MSE
Zobacz w sklepie

Kwas Alfa Liponowy MSE

 

Kwas alfa liponowy – wysoka dawka 200 mg oraz długie uwalnianie gwarantują najwyższą skuteczność działania i zapobiegają przedwczesnemu wydalaniu...

Zobacz w sklepie

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4258503/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17272797
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21775755
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20388095
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17604563
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20050880
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20162509
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19887043
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11854529
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11854488
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19499849
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2756298/
13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3731023/