Pamiętacie medialne ostrzeżenia – człowiek może jeść maksymalnie dwa jajka tygodniowo? oraz nie dolewaj tłustej śmietanki do kawy i nie używaj majonezu? Jaja i tłusty nabiał mleczny od lat noszą piętno prawdziwych bomb cholesterolowych. Nie lepiej traktowany jest poziom cholesterolu w badaniach krwi. Każdy poziom cholesterolu całkowitego, który przekracza 200 mg/dl należy rzekomo zbijać za wszelką cenę niskotłuszczową dietą oraz przyjmowaniem specjalnych leków, na przykład statyn.

Czy cholesterol jest nam potrzebny?

TAK. W przeciwnym razie nasz organizm nie dysponowałby mechanizmami biosyntezy tego związku chemicznego. Co ciekawe, nasza endogenna produkcja cholesterolu wzrasta wraz ze spadkiem ilości  cholesterolu pochodzenia dietetycznego i na odwrót. Jeżeli spożywamy więcej jajek, majonezu i tym podobnych, synteza cholesterolu, która ma miejsce między innymi w naszej wątrobie, słabnie. Za przestawianie organizmu na tryb produkcji cholesterolu odpowiada pewien sprytny enzym wątrobowy o nazwie reduktaza HMG-CoA.

Do czego potrzebujemy cholesterolu?

  • do produkcji hormonów: cholesterol to substrat do syntezy pregnenolonu czyli prekursora wielu hormonów steroidowych, takich jak kortyzol a także ludzkich hormonów płciowych: testosteronu czy estradiolu
  • do produkcji witaminy D: cholesterol to substrat do syntezy prekursora witaminy D w organizmie
  • do produkcji kwasów żółciowych: bez cholesterolu trawienie tłuszczów ulega dużemu utrudnieniu
  • do produkcji nowych komórek i tkanek: cholesterol to element budulcowy błony komórkowej

O co chodzi z tym LDL i HDL?

Zły i dobry cholesterol spędza sen z powiek wielu pacjentów. W uproszczeniu: LDL to lipoproteina służąca transportowi cholesterolu z wątroby do tkanek, podczas gdy HDL to lipo proteina, odpowiadająca za przenoszenie cholesterolu z tkanek do wątroby.

Tymczasem jak wskazują badania to nie samo w sobie LDL jest dla nas groźne, lecz jego POSTAĆ UTLENIONA. Dochodzi do tego jeszcze jedna, mniej znana frakcja cholesterolu, tzw. VLDL. VLDL to skrót oznaczający lipoproteiny bardzo małej gęstości, które uważa się za najniebezpieczniejsze dla człowieka. Dlaczego? Otóż VLDL składa się z około 60% z trójglicerydów.

Zapamiętaj: procesy miażdżycowe = stres oksydacyjny + LDL + VLDL, a nie samo LDL!!!

I jeszcze jedno: farmakologiczne obniżanie poziomu cholesterolu wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi, włącznie z cukrzycą typu 2, co dotyczy szczególnie kobiet w wieku około menopauzalnym i postmenopauzalnym.

Znacznie bezpieczniejszym sposobem na utrzymywanie prawidłowej homeostazy cholesterolu w organizmie jest:

– dostarczanie organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3 (szczególnie polecamy odpowiednie suplementy diety, ponieważ ryby pełnomorskie są często skażone metalami ciężkimi oraz aflatoksynami)

– zapewnienie w organizmie sprawnej bariery antyoksydacyjnej (spożywcze źródła naturalnych antyoksydantów plus witamina C w postaci preparatu o opóźnionym uwalnianiu), która ochroni wszystkie kwasy tłuszczowe przed utlenianiem

– suplementacja witaminy B3, czyli amid kwasu nikotynowego, która w naturalny sposób obniża poziom cholesterolu całkowitego oraz jego frakcji LDL

– suplementacja kwasu pantotenowego najlepiej w kompleksie witamin z grupy ,,B”, reguluje naszą gospodarkę lipidową

Jednym słowem: spokojnie jedz jajecznicę (najlepiej z ekologicznych jaj) na śniadanie i ciesz się życiem!

 

Stowarzyszenie Medycyny Mitochondrialnej poleca:

EnzOmega_MSE
Zobacz w sklepie

EnzOmega MSE

 

 

Zawiera kwasy omega 3 w idealnych proporcjach, proces destylacji molekularnej zapewnia najwyższą...

Zobacz w sklepie
Witamina_C_MSE
Zobacz w sklepie

Witamina C MSE

 

 

Naturalna witamina C, najbardziej aktywna biologicznie, lewoskrętna postać kwasu...

Zobacz w sklepie
Witamina B3 MSE
Zobacz w sklepie

Witamina B3 MSE

 

 

Preparat zawiera witaminę B3 w postaci niacynamidu. Postać ta jest wyjątkowo dobrze tolerowana...

Zobacz w sklepie
B-Kompleks MSE
Zobacz w sklepie

B-Kompleks MSE

 

Kompleks witamin z grupy B (z aktywnym kwasem foliowym oraz aktywną wit. B12), których synergia oraz odpowiednia dawka gwarantuje najwyższą biodostępność oraz skuteczność stosowania...

Zobacz w sklepie