Mangan

Jego główne funkcje w organizmie to zapewnienie odpowiedniej struktury kostnej oraz kolagenowej, regulacja gospodarki cukrem oraz sprawność układu nerwowego. Eksperymentalny niedobór manganu wywoływał cukrzycę, podwyższony poziom cholesterolu, zaburzenia wzrostu oraz zaburzenia metabolizmu kości (1)(2)(3).

Jedna z najważniejszych funkcji manganu w organizmie ludzkim to tworzenie dysmutazy nadtlenkowej – jest ona niezbędna do prawidłowego działania mitochondriów. Jest ona w zasadzie jedyną obroną mitochondriów przed wolnymi rodnikami (4).

Nie jest to pierwiastek do końca przebadany. W zasadzie do tej pory tylko kilkukrotnie przeprowadzono próby kliniczne z suplementacją. Reszty można się jedynie domyślać – albo opierać się na opiniach ludzi, którzy mangan stosowali.

Wiadomo, że może on pomagać w przypadku osteroporozy czy artretyzmu (5)(6), wiadomo też, że odgrywa zasadniczą rolę w procesie formowania się kolagenu. Można więc przypuszczać, że będzie on korzystny we wszelkiego rodzaju schorzeniach związanych z zaburzeniami tkanki łącznej – wszelkiego rodzaju zapaleniach kaletek maziowych, problemach ze słuchem, zapaleniach ścięgien, problemach z włosami, paznokciami czy po prostu bólem stawów.

Wielokrotnie można natknąć się w internecie na opisy pojedynczych przypadków, w których suplementacja manganem spowodowała częściowe cofnięcie procesów łysienia, zniknięcie irytującego dzwonienia w uszach, zanik opuchlizny stawów czy zwiększenie sprawności ruchowej. Niestety, ale naukowcom nie spieszy się z przeprowadzeniem jakichkolwiek badań w tym kierunku.

Zbadano związek pomiędzy manganem a procesem narastania płytki miażdżycowej w tętnicach sercowych u zwierząt u ludzi, wykazując pozytywne, ochronne działanie tego pierwiastka (7).

Suplementy manganu są niezbędne w przypadku próby przywrócenia prawidłowego działania mitochondriów, jako że struktury te zużywają około 90% tlenu który dostarczamy oddychając. Są więc szczególnie mocno narażone na stres oksydacyjny. W czasie próby przywrócenia ich pracy wysoka aktywność manganowej dysmutazy nadtlenkowej jest szczególnie istotna.

Mangan w suplementach dość często jest zanieczyszczony innymi metalami ciężkimi, a co gorsza – niektórzy producenci oferują go w wysokich stężeniach. Należy unikać zbyt wysokich dawek manganu, jako że w nadmiarze ten pierwiastek jest mocno szkodliwy. Co prawda na krótką metę przyniesie ulgę (na co liczą producenci), ale nadmiar przyjęty w jednorazowej porcji może odłożyć się w organizmie, wywołując problemy z układem nerwowym.

Stowarzyszenie Medycyny Mitochondrialnej poleca:

Mangan_MSE
Zobacz w sklepie

Mangan dwuwartościowy MSE

 

 

Naturalny preparat pozyskany z mikroalgi spiruliny platensis i uzupełniony o jej właściwości...

Zobacz w sklepie

1. Johnson PE, Lykken GI. Manganese and calcium absorption and balance in young women fed diets with varying amounts of manganese and calcium. J Trace Elem Exp Med. 1991;4:19-35.
2. Norose N, Terai M, Norose K. Manganese deficiency in a child with very short bowel syndrome receiving long-term parenteral nutrition. J Trace Elem Exp Med. 1992;5:100-101
3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3819860?dopt=Abstract
4. http://www.jbc.org/content/273/14/8217.full
5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8027856?dopt=Abstract
6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10050562
7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3705654