Helicobacter pylori, czy jest groźna ?

Pewnie nie raz słyszeliście o Helicobacter pylori. Bakteria ta budzi wiele obaw, ponieważ jest przyczyną wrzodów żołądka, dwunastnicy, zapaleń błony śluzowej, a nawet nowotworów żołądka. Helicobacter pylori jest powszechnie uważana za groźną, ponieważ jest zdolna do produkcji enzymu zobojętniającego sok żołądkowy oraz innych substancji doprowadzających do stanów zapalnych błon śluzowych.

Pałeczka Helicobacter pylori zasiedla powierzchnię komórek nabłonkowych błony śluzowej części przedodźwiernikowej żołądka.

 

Pałeczka H. pylori jest częstą przyczyną wrzodów!

Szacuje się, że H. pylori odpowiada za ok.80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy. Oszacowano, że w populacji Polskiej aż 84% osób jest zarażonych przez Helicobacter pylori. Bakteria potrafi przeżyć w niekorzystnych warunkach, np. w kwaśnym pH żołądka i nie jest niszczona przez tzw. sok żołądkowy. Dzieje się tak dzięki zdolności tych bakterii do produkcji enzymu – ureazy.  Katalizujące hydrolizę mocznika z wytworzeniem amoniaku enzymu umożliwiają obniżenie pH środowiska.

 

Jak skutecznie leczyć?

Terapia zakażeń przez Helicobacter pylori jest bardzo trudna. Pomocna w tym przypadku staje się witamina C. Badania przeprowadzone w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie udowodniły, że dieta bogata w witaminę C prawdopodobnie zmniejsza ryzyko zakażenia pałeczkami H. pylori przez  hamowanie ich wzrostu oraz aktywności ureazy. Wykazano, że codzienna, duża dawka witaminy C u 30% osób cierpiących na dolegliwości związane z przewlekłym zapaleniem żołądka spowodowała znaczną poprawę, a nawet przyczyniła się do wyleczenia choroby. Inne badania przeprowadzone przez H. Zojaji, R Talaie oraz D. Mirsattari udowodniły, że terapia lekami w połączeniu z przyjmowaniem witaminy C (500mg/dobę) była znacznie skuteczniejsza niż terapia antybiotykowa.

 

 

Stowarzyszenie Medycyny Mitochondrialnej poleca:

Witamina_C_MSE
Zobacz w sklepie

Witamina C MSE

 

 

Naturalna witamina C, najbardziej aktywna biologicznie, lewoskrętna postać kwasu...

Zobacz w sklepie