Uprawianie sportu to jeden z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Ćwiczenia fizyczne zwiększają immunokompetencję, poprawiają wydolność, spalanie tłuszczów, redukują stres i nadwagę.
Należy jednak zwrócić uwagę na to, że podczas intensywnego wysiłku powstają deficyty energetyczne, które muszą być wyrównywane.
Jednym z najważniejszych substancji wyrównujących je jest KOENZYM Q10.

Wyjaśnienie funkcji koenzymu Q10 w sporcie najlepiej oprzeć na przykładzie.

Wyobraźmy sobie elektrownię wodną, której zadaniem jest przetworzenie energii wodnej w energię elektryczną, czyli prąd.

Podobny proces zachodzi w naszym organizmie, a dokładniej w naszych komórkach. Energię z pożywienia czerpiemy w formie węglowodanów i tłuszczów, które docierają do naszych komórek.

Każda z komórek zawiera ,,mini- małe” elektrownie produkujące energię- MITOCHONDRIA. W nich właśnie następuje przetworzenie energii z pożywienia w energię własną organizmu .

Im więcej energii potrzebują komórki, tym więcej mitochondriów zawierają ( nawet do ok. 2000). Największa ich ilość znajduje się w komórkach mięśni, komórkach nerwowych i komórkach zmysłów.

W każdej elektrowni do przetworzenia energii wodnej niezbędne są turbiny i generatory. Porównywalny proces zachodzi w ,,elektrowniach” naszych komórek – mitochondriach. Generatorem będzie tu tlen pozyskiwany w procesie oddychania, turbiną – koenzym Q10.

KOENZYM Q10 ( ubichinon) to żółto- pomarańczowa, witaminopodobna, naturalna substancja własna naszego organizmu , spełniająca dwie bardzo istotne funkcje:

– w dużym stopniu aktywuje jako ,,TURBINA” energię pozyskiwaną z pożywienia

– ,,wymiata wolne rodniki” , które powstają, jako produkt uboczny w procesie pozyskiwania energii z pożywienia i tym samym chroni komórki przed ich wyniszczającym działaniem.

Idealnym wręcz rozwiązaniem jest zażywanie koenzymu Q10 przy uprawianiu sportu. Na pierwszym planie nie stoi tutaj jednak zwiększenie wydajności, lecz ochrona mitochondriów oraz szybka zdolność regeneracji.

Ważne!

– przy nasilonej pracy mięśni, potrzeba więcej koenzymu Q10 do zneutralizowania wolnych rodników

– odpowiedni poziom Q10 we krwi dostarcza dodatkowej energii pozwalającej na uzyskiwanie maksymalnej sprawności

– dzięki Q10 niezbędne fazy regeneracji ulegają skróceniu.

– koenzym Q10 jest jedną z niewielu substancji wspomagających dozwolonych w sporcie wyczynowym.

Stowarzyszenie Medycyny Mitochondrialnej poleca:

Quinomit_50
Zobacz w sklepie

Quinomit Q10 fluid

 

 

Najbardziej zaawansowana naukowo i technologicznie forma płynna koenzymu Q10 w postaci nanocząsteczek...

Zobacz w sklepie