Witamina B3

Nikt do końca nie wie, jak dokładnie działa niacyna w wysokich dawkach. Jeden z elementów jej działania to zwiększenie produkcji „dobrego” cholesterolu, inny – rozszerzenie naczyń krwionośnych. Być może za dużą część efektu odpowiada zwykłe uzupełnienie niedoboru. Faktem jest, że ludzie na całym świecie z powodzeniem stosują witaminę B3 w zwalczaniu całego szeregu schorzeń, wobec których współczesna medycyna albo jest bezsilna, albo oferuje o wiele droższe leki mające mnóstwo skutków ubocznych.

Wielokrotnie wykazano pozytywne działanie niacyny w szeregu schorzeń, przede wszystkim w największym mordercy – chorobach serca. Są też opisywane przypadki cofnięcia chorób nowotworowych po użyciu niacyny – i jest to w pełni zrozumiałe, jest ona jednym z głównych ogniw w aktywacji pracy mitochondriów, a jak wykazały badania z udziałem soli kwasu dichlorooctowego – komórki rakowe w których aktywują się mitochondria ulegają apoptozie (popełniają samobójstwo) (1)(2) .

Nie ma zbyt wielu badań nad niacyną – większość została przeprowadzona dawno temu, zanim koncerny farmaceutyczne zaczęły kontrolować rozwój medycyny. Wykazano jednak, że nie ma ona praktycznie żadnych skutków ubocznych, zaś jej pozytywne działanie dotyczy wielu, pozornie niezwiązanych ze sobą, schorzeń. Mnogość przypadłości reagujących na tę prostą witaminę każe przypuszczać, że może być ona czymś w rodzaju brakującego ogniwa w naszej diecie. Możliwe też, że uderzając w najczulszy punkt komórki – mitochondrium – wspomaga organizm w każdej chorobie, w której praca tych mikronarządów została zachwiana. A tych chorób jest bardzo, bardzo wiele.

Warto brać niacynę codziennie – znacznie redukuje ona ryzyko chorób układu krążenia, zwiększa zdolności umysłowe, utrzymuje mitochondria w dobrej formie, zabezpiecza przed rozwojem wielu chorób wieku późnego. Jest jedną z lepszych inwestycji jakie możemy poczynić – co nam dadzą pieniądze odłożone na konto, jeśli zawiedzie nas zdrowie? Właściwa forma suplementu to amid kwasu nikotynowego (niacynamid, nikotynamid) – forma całkowicie bezpieczna. Zazwyczaj dostępna w sprzedaży forma to zwykły kwas nikotynowy, znany z tego, że potrafi doprowadzić do uszkodzeń wątroby.

Jakie korzyści można odnieść z regularnego stosowania witaminy B3?

Choroby układu krążenia

W przypadku tych schorzeń pozytywne działanie niacyny jest bardzo dobrze udokumentowane – mimo to niezwykle rzadko jest przepisywana przez lekarzy, pomimo tego, że nie ma żadnych skutków ubocznych, jest o wiele tańsza od zwykłych leków i przynajmniej równie skuteczna. Powód – nie jest chroniona patentem, więc żadna konkretna firma nie jest w stanie ją promować. Nie słyszałem też nigdy, żeby jakiś lekarz dostał w prezencie od firmy kosztowny wyjazd urlopowy za przepisywanie niacyny, a lekarze przepisujący „normalne” leki dostają takie prezenty regularnie. Warto o tym wiedzieć, gdy usłyszymy od lekarza że niacyna nie działa. Podsumowując dotychczas wykonane badania, niacyna zmniejszyła ryzyko zawału średnio o 25%, zaś wylewu o 26% (9). Warto tu podkreślić, że jej rzeczywiste działanie jest prawdopodobnie dużo silniejsze – powszechnie przepisywane statyny zmniejszają jej skuteczność i zaburzają działanie, do tego stopnia, że w niektórych przypadkach, gdy stosuje się bardzo wysokie dawki statyn niacyna stosowana łącznie z nimi wręcz szkodzi (10). Obniża ona ciśnienie krwi (11) oraz reguluje poziomy cholesterolu (12).

Piękna skóra

Jednym z głównych objawów niedoboru niacyny są schorzenia i stany zapalne skóry. Jak się okazuje, suplementacja zwiększonymi dawkami chroni ją, pomagając zlikwidować trądzik i zapalenia (13). W niektórych przypadkach efekty są błyskawiczne i o wiele silniejsze, niż oferowane przez normalne, drogie leki.

Sprawny umysł

Jest to jedna z najważniejszych dla układu nerwowego witamin. Wysokie dawki są niezwykle skutecznym lekiem przy nerwicach i atakach lęku, nie mając jednocześnie silnych skutków ubocznych ani uzależniającego potencjału współczesnych leków (14)(15)(16). Ma ona też spore sukcesy w leczeniu depresji (17). W badaniu u myszy niacyna cofnęła eksperymentalnie wywołaną chorobę Alzheimera (18). Ma silne działanie nootropowe (19), co jest prawdopodobnie jej największą zaletą. Działanie nootropowe oznacza, że będziemy mieć po prostu lepszą pamięć, sprawniejszy i klarowniejszy umysł, a także że będziemy po prostu inteligentniejsi.

Migrena

Jeden z efektów działania niacyny to rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawienie ukrwienia. Podejrzewa się, że ten mechanizm może pozwolić całkowicie opanować problem migren, nie mając skutków ubocznych współczesnie stosowanych leków. I faktycznie – w jedny z badań na 21 cierpiących na migreny pacjentów którzy otrzymali niacynę, 17 odczuło bardzo dużą poprawę (20). W innym z kolei na 100 pacjentów, którzy uskarżali się na bóle głowy – 75 zostało całkowicie wyleczonych za pomocą niacyny (21). Przy podaniu dożylnym, w 27 na 31 przypadków udało się powstrzymać atak.

Stowarzyszenie Medycyny Mitochondrialnej poleca

Witamina B3 MSE
Zobacz w sklepie

Witamina B3 MSE

 

 

Preparat zawiera witaminę B3 w postaci niacynamidu. Postać ta jest wyjątkowo dobrze tolerowana...

Zobacz w sklepie
 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21557214
 2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18423823
 3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16567755
 4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10453439
 5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14690785
 6. http://www.alternative-cancer-care.com/niacin-vitamin-b3-and-cancer.html
 7. http://mct.aacrjournals.org/content/8/4/725.full
 8. http://europepmc.org/abstract/MED/16181385
 9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20079494
 10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22085343
 11. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19243712
 12. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22037771
 13. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16871774
 14. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6101294
 15. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6125374
 16. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7913840
 17. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/13031399
 18. http://www.jneurosci.org/content/28/45/11500.abstract
 19. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2149078
 20. http://annals.org/article.aspx?articleid=673084
 21. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21025614